DH251NBSR12
DigiKey Part Number
2449-DH251NBSR12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DH251NBSR12
Description
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DH251NBSR12 Models
Color - Actuator/Cap
Silver
Illumination Type, Color
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Circuit
Features
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.00mm Dia
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V