CS1102V6.85F160
DigiKey Part Number
2449-CS1102V6.85F160TR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-CS1102V6.85F160CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1102V6.85F160
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
6.85mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Outline
7.10mm x 6.30mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC