CR1102H4.3F100
DigiKey Part Number
2449-CR1102H4.3F100CT-ND - Cut Tape (CT)
2449-CR1102H4.3F100TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1102H4.3F100
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Outline
6.20mm x 6.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
100gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 50VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm