A91AC24VDC
DigiKey Part Number
2449-A91AC24VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A91AC24VDC
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A91AC24VDC Models
Category
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Tray
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
320 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max