A3M1ASQ12VDC2D
DigiKey Part Number
2449-A3M1ASQ12VDC2D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3M1ASQ12VDC2D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3M1ASQ12VDC2D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Diode, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC