A31CSP24VDC2D
DigiKey Part Number
2449-A31CSP24VDC2D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A31CSP24VDC2D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A31CSP24VDC2D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Diode, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
320 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
16.8 VDC