A21CSQ24VDC1.6
DigiKey Part Number
2449-A21CSQ24VDC1.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A21CSQ24VDC1.6
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A21CSQ24VDC1.6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
7 ms
Series
Release Time
5 ms
Packaging
Tray
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
66.7 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
360 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
16.8 VDC