A11CSQ12VDC1.2
DigiKey Part Number
2449-A11CSQ12VDC1.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11CSQ12VDC1.2
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A11CSQ12VDC1.2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
10 ms
Series
Release Time
7 ms
Packaging
Tube
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current
100 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.2W
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
120 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC