TRH70A120-12E01 VI
DigiKey Part Number
2034-TRH70A120-12E01VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRH70A120-12E01 VI
Description
ADAPTER AC-DC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 70 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
28.35" (720mm)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, GS, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
5.8A
Standard Number
Power (Watts)
70 W