DCDH-37S4C40.5BN
DigiKey Part Number
116-DCDH-37S4C40.5BN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDH-37S4C40.5BN
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Wire Gauge
24 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C