DCDH-25P4C40.5BN
DigiKey Part Number
116-DCDH-25P4C40.5BN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCDH-25P4C40.5BN
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCDH-25P4C40.5BN Models
Category
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Harsh Environment
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Form
Machined
Number of Positions
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Rows
2
Wire Gauge
24 AWG
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C