310J101-64-050
DigiKey Part Number
310J101-64-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
310J101-64-050
Description
CBL RIBN 64COND 0.05 CLEAR 50'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 64 Conductors 0.050" (1.27mm) Flat Cable 50.0' (15.24m)
Category
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Ribbon Width
3.200" (81.28mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Part Status
Active
Voltage
450 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Number of Conductors
64
Ratings
UL E324413, CE
Pitch
Conductor Material
Copper, Bare
Length
50.0' (15.24m)
Insulation Resistance
200MOhm
Wire Gauge
28 AWG
Current Rating (Amps)
5 A