SMDSWLF.020 .4OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.020.4OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.020 .4OZ
Description
LF SOLDER WIRE POCKET PACK 96.5/
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.4 oz (11.34g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG