SBB1005-1
DigiKey Part Number
SBB1005-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBB1005-1
Description
BREADBOARD GENERAL PURPOSE NPTH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Breadboard, General Purpose Non-Plated Through Hole (NPTH) 3 Hole Pad (Single Side) 0.100" (2.54mm)
Category
Plating
Non-Plated Through Hole (NPTH)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.100" (2.54mm)
Series
Circuit Pattern
3 Hole Pad (Single Side)
Packaging
Bulk
Hole Diameter
0.039" (1.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.60" L x 1.40" W (66.0mm x 35.6mm)