UPR0J561MP26308
DigiKey Part Number
4191-UPR0J561MP26308CT-ND - Cut Tape (CT)
4191-UPR0J561MP26308TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPR0J561MP26308
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm