RF1E681MP51016U
DigiKey Part Number
4191-RF1E681MP51016UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-RF1E681MP51016UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1E681MP51016U
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.76 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C