RF1C681MP30815EF10
DigiKey Part Number
4191-RF1C681MP30815EF10CT-ND - Cut Tape (CT)
4191-RF1C681MP30815EF10TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1C681MP30815EF10
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C