PF1E470MPN0511U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 442
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 849
Rubycon
In Stock: 1 767
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
In Stock: 845
Chemi-Con
In Stock: 6
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
PF1E470MPN0511U
DigiKey Part Number
4191-PF1E470MPN0511UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-PF1E470MPN0511UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF1E470MPN0511U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
3.08 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C