EY1H4R7MP20511EU
DigiKey Part Number
4191-EY1H4R7MP20511EUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1H4R7MP20511EUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1H4R7MP20511EU
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
1.5 Ohms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C