EY1H470MP26311RU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Surge
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.95Ohm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
EY1H470MP26311RU
DigiKey Part Number
4191-EY1H470MP26311RUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1H470MP26311RUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1H470MP26311RU
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.95Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C