TND05V-470KB00AAA0
DigiKey Part Number
565-TND05V-470KB00AAA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TND05V-470KB00AAA0
Description
VARISTOR 47V 250A DISC
Customer Reference
Detailed Description
47 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Chemi-Con
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Last Time Buy
Capacitance @ Frequency
1140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
37 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc
Varistor Voltage (Typ)
47 V