KTS101B475K32N0T00
DigiKey Part Number
565-KTS101B475K32N0T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
565-KTS101B475K32N0T00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTS101B475K32N0T00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTS101B475K32N0T00
Description
CERAMIC CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTS101B475K32N0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.102" (2.60mm)