KTJ500B156M55BFT00
DigiKey Part Number
565-KTJ500B156M55BFT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
565-KTJ500B156M55BFT00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTJ500B156M55BFT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTJ500B156M55BFT00
Description
CAP CER 15UF 50V X7R SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTJ500B156M55BFT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked)
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)