KTF251B474K43N0T00 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1 575
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 9 954
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
Murata Electronics
In Stock: 942
Taiyo Yuden
In Stock: 304
Upgrade
KEMET
In Stock: 873
0.47 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
KTF251B474K43N0T00
DigiKey Part Number
KTF251B474K43N0T00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF251B474K43N0T00
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTF251B474K43N0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)