KTD101B107M99A0B00
DigiKey Part Number
565-KTD101B107M99A0B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTD101B107M99A0B00
Description
CAP CER 100UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTD101B107M99A0B00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
1.122" L x 0.354" W (28.50mm x 9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)