KHD101E156M80A0B00
DigiKey Part Number
565-3285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHD101E156M80A0B00
Description
CAP CER 15UF 100V Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHD101E156M80A0B00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.531" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)