HHXK350GRA561MJC5G
DigiKey Part Number
565-HHXK350GRA561MJC5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXK350GRA561MJC5GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXK350GRA561MJC5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXK350GRA561MJC5G
Description
CAP ALUM POLY HYB 560UF 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
615 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C