HHXJ350GRA391MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXJ350GRA391MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXJ350GRA391MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXJ350GRA391MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXJ350GRA391MJA0G
Description
CAP ALUMHYB 390UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C