HHXC500GRA220MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXC500GRA220MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXC500GRA220MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXC500GRA220MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC500GRA220MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
52.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Capacitance
22 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C