EMVY500ARA1R0MD55G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMVY500ARA1R0MD55G |
Description | CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 10.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 5 Ohms |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |