EMVY100ARA222MKG5S
DigiKey Part Number
565-EMVY100ARA222MKG5STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY100ARA222MKG5SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY100ARA222MKG5SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY100ARA222MKG5S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY100ARA222MKG5S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
712.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C