EMVL500ARA101MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVL500ARA101MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVL500ARA101MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVL500ARA101MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVL500ARA101MJA0G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVL500ARA101MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
151 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
163.08 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C