EMVH630ARA470MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVH630ARA470MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH630ARA470MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH630ARA470MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH630ARA470MJA0G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMVH630ARA470MJA0G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
158.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C