ELXS181VSN821MQ30S
DigiKey Part Number
565-ELXS181VSN821MQ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS181VSN821MQ30S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXS181VSN821MQ30S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.08 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.12 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C