ELXQ401VSN681MA50W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 339
Datasheet
Rubycon
In Stock: 31
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
TDK
In Stock: 99
TDK
In Stock: 243
Nichicon
In Stock: 457
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXQ401VSN681MA50W
DigiKey Part Number
565-ELXQ401VSN681MA50W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXQ401VSN681MA50W
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.4177 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C