ELHU501VSN181MR25S
DigiKey Part Number
565-ELHU501VSN181MR25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHU501VSN181MR25S
Description
CAP ALUM 180 UF 20% 500V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.596 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C