EKZN6R3ELL392MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 266
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZN6R3ELL392MK20S
DigiKey Part Number
565-4037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN6R3ELL392MK20S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZN6R3ELL392MK20S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.48 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C