EKZN160ELL272MK25S
DigiKey Part Number
565-4049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN160ELL272MK25S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZN160ELL272MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C