EKZN100ELL561MHB5D
DigiKey Part Number
565-EKZN100ELL561MHB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZN100ELL561MHB5D
Description
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C