EKZM160ETD222MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 678
Datasheet
In Stock: 23
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1 265
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKZM160ETD222MK20S
DigiKey Part Number
EKZM160ETD222MK20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM160ETD222MK20S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.48 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C