EKZH250ETD681MJ16S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 396
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 967
Datasheet
Rubycon
In Stock: 933
Rubycon
In Stock: 15
Panasonic Industry
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EKZH250ETD681MJ16S
DigiKey Part Number
EKZH250ETD681MJ16S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH250ETD681MJ16S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C