EKZH250ETD471MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKZH250ETD471MJC5SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZH250ETD471MJC5STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH250ETD471MJC5S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
620 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C