EKZE630ELL391MK25S
DigiKey Part Number
565-1726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE630ELL391MK25S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE630ELL391MK25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C