EKZE630ELL330MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 2 152
Datasheet
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKZE630ELL330MF11D
DigiKey Part Number
565-1719-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE630ELL330MF11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
106 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
265 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
350 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C