EKZE350ELL331MJ16S
DigiKey Part Number
565-1693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE350ELL331MJ16S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE350ELL331MJ16S Models
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C