EKZE250ETC470ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 6
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 849
Datasheet
Rubycon
In Stock: 1 767
In Stock: 0
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
In Stock: 845
Chinsan (Elite)
In Stock: 442
KEMET
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EKZE250ETC470ME11D
DigiKey Part Number
565-EKZE250ETC470ME11DTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EKZE250ETC470ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE250ETC470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Impedance
300 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C