EKZE160ETD152MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 387
Datasheet
In Stock: 635
In Stock: 988
In Stock: 987
Direct
Nichicon
In Stock: 990
Upgrade
Nichicon
In Stock: 494
Upgrade
In Stock: 500
In Stock: 370
Würth Elektronik
In Stock: 273
Würth Elektronik
In Stock: 282
1500 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKZE160ETD152MK20S
DigiKey Part Number
EKZE160ETD152MK20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160ETD152MK20S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.416 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.36 A @ 100 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
21 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C