EKZE160ELL471MH15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1 394
Datasheet
Similar
In Stock: 1 222
Upgrade
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
Panasonic Industry
In Stock: 559
In Stock: 541
Parametric Equivalent
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EKZE160ELL471MH15D
DigiKey Part Number
565-1661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160ELL471MH15D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE160ELL471MH15D Models
Ripple Current @ Low Frequency
497.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
56 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C