EKZE100ETC101ME11D
DigiKey Part Number
565-EKZE100ETC101ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZE100ETC101ME11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE100ETC101ME11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
300 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C