EKZE100ELL122MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1 975
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1 264
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
Nichicon
In Stock: 906
Upgrade
Nichicon
In Stock: 904
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
Würth Elektronik
In Stock: 469
Würth Elektronik
In Stock: 479
In Stock: 356
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EKZE100ELL122MJ20S
DigiKey Part Number
565-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE100ELL122MJ20S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZE100ELL122MJ20S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.092 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
23 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C